eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Bezpieczny Android w 5 krokach

Bezpieczny Android w 5 krokach

2014-04-01 08:10

Bezpieczny Android w 5 krokach

Zawsze sprawdzaj uprawnienia aplikacji przed jej zainstalowaniem © PureSolution - Fotolia.com

Smartfony szturmem zdobyły serca użytkowników na całym świecie, a ich zastosowanie dawno już przestało być ograniczone do odbierania i wykonywania połączeń telefonicznych. Obecnie z powodzeniem zastępują komputery i podobnie jak one stają się częstym atakiem cyberprzestępców. Jak się uchronić przed zawirusowaniem telefonu? Wystarczy stosować kilka podstawowych zasad, m.in. pobierać aplikacje tylko z wiarygodnego źródła, każdorazowo sprawdzać jej uprawnienia oraz wykonywać kopie zapasowe danych i książki kontaktów.

Przeczytaj także: Czy Android Jelly Bean jest nam potrzebny?

Kwestii związanych z bezpieczeństwem smartfona zdecydowanie nie należy bagatelizować - jak podkreśla Kamil Sadkowski z firmy antywirusowej ESET, konsekwencją infekcji może być m.in. podwyższony rachunek za telefon.

Infekcja złośliwym programem to nie jedyne zagrożenie dla posiadaczy smartfonów. Bardziej bolesna jest kradzież lub zgubienie urządzenia. W takiej sytuacji, prócz utraty telefonu, który nierzadko sporo kosztuje, użytkownik smartfona traci w jednej chwili wszystkie prywatne dane zapisane w pamięci lub na kartach zainstalowanych w urządzeniu. Wśród takich danych znajdują się listy kontaktów, mniej lub bardziej oficjalne wiadomości SMS i MMS, wiadomości e-mail (często z załącznikami) oraz zdjęcia użytkownika. To właśnie z uwagi na dotkliwe konsekwencje utraty prywatnych danych eksperci z firmy antywirusowej ESET postanowili przypomnieć posiadaczom smartfonów kilka zasad, które pozwalają zminimalizować ryzyko infekcji i ewentualne straty związane z utratą, czy kradzieżą telefonu.

fot. PureSolution - Fotolia.com

Zawsze sprawdzaj uprawnienia aplikacji przed jej zainstalowaniem

Każdą instalację aplikacji poprzedza akceptacja jej uprawnień – zawsze uważnie czytaj czego żąda od Ciebie dany program. Jeśli prosta aplikacja wymaga dostępu do GPS, Twojej skrzynki mailowej, książki kontaktów i możliwości komunikacji z internetem, rozważ czy taki program warto instalować na swoim telefonie.


5 rad dla posiadaczy urządzeń z systemem Android
  1. Instaluj aplikacje z Google Play lub innych sprawdzonych źródeł

    Korzystanie z tych miejsc minimalizuje prawdopodobieństwo zainfekowania telefonu niechcianym wirusem. Pobranie programu spoza wskazanych serwisów zwiększa ryzyko infekcji, w wyniku której smartfon może zacząć rozsyłać bez wiedzy i zgody użytkownika wiadomości SMS na numery premium (o podwyższonej płatności) lub wykonywać zdjęcia właścicielowi urządzenia.
  2. Zawsze sprawdzaj uprawnienia aplikacji przed jej zainstalowaniem

    Każdą instalację aplikacji poprzedza akceptacja jej uprawnień – zawsze uważnie czytaj czego żąda od Ciebie dany program. Jeśli prosta aplikacja wymaga dostępu do GPS, Twojej skrzynki mailowej, książki kontaktów i możliwości komunikacji z internetem, rozważ czy taki program warto instalować na swoim telefonie.
  3. Korzystaj z ekranu blokady

    To najprostsze, a równocześnie dość skuteczne rozwiązanie zabezpieczające smartfon przed dostępem do ustawień urządzenia, a także do danych użytkownika, przechowywanych w pamięci urządzenia.
  4. Wykonuj kopie zapasowe danych i książki kontaktów

    Zgubienie lub kradzież smartfona oznaczają utratę wielu prywatnych danych. Niektóre programy antywirusowe pozwalają na zdalne wykasowanie danych przechowywanych na utraconym urządzeniu – sprawdź czy Twoja aplikacja antywirusowa daje taką możliwość. W odzyskaniu utraconych danych pomoże skorzystanie z zapasowej kopii danych (tzw. backup). Eksperci przypominają, aby taką kopię sporządzać regularnie. Warto w tym celu posłużyć się jedną z wielu dostępnych w Google Play aplikacji.
  5. Zwiększ szanse na odzyskanie smartfona w wypadku jego utraty lub kradzieży

    Niektóre z aplikacji antywirusowych pozwalają nie tylko zabezpieczyć telefon przed złośliwymi wirusami, ale również dają możliwość namierzenia zgubionego lub skradzionego smartfona. Taką funkcjonalność udostępnia aplikacja ESET Mobile Security – wystarczy jeden SMS z odpowiednią komendą, a rozwiązanie prześle na zdefiniowany wcześniej numer telefonu odnośnik z pozycją urządzenia oznaczoną na mapach Google. Wspomniany program jest dystrybuowany w wersji freemium, gdzie dostęp do większości funkcji, w tym do zdalnej lokalizacji GPS, jest bezpłatny.

Przeczytaj także

Koniec roamingu w Europie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: