eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Czy promieniowanie telefonu jest bezpieczne dla zdrowia?

Czy promieniowanie telefonu jest bezpieczne dla zdrowia?

2018-02-25 00:38

Czy promieniowanie telefonu jest bezpieczne dla zdrowia?

Czy smartfony są bezpieczne dla naszego zdrowia? © fot. mat. prasowe

Badania zrealizowane w minionym roku przez CBOS dowiodły, że już połowa polskiego społeczeństwa nie rozstaje się ze smartfonem. W tej grupie spora jest również rzesza takich, którzy bez telefonu nie wyobrażają sobie życia. I nie ma w tym właściwie nic zaskakującego - to urządzenie nie tylko pozwala na kontakt z ludźmi, ale też umożliwia nam nieustanny dostęp do interesujących nas treści. Czy jednak za tę wygodę nie płacimy czymś o wiele cenniejszym? Czy promieniowanie telefonu jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

Przeczytaj także: Jakie telefony komórkowe dla biznesu?

Prowadzone badania niestety potwierdzają istnienie przypadków, w których o dolegliwościach zdrowotnych przesądziło korzystanie z telefonu komórkowego. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że z roku na rok czas, który spędzamy ze smartfonem w dłoni, jest coraz dłuższy - różne analizy dowodzą, że korzystamy z naszych urządzeń przez 3 do 5 godzin dziennie, a 90% tego czasu zajmuje nam obsługa aplikacji.

Nowotwory


Tematem najszerzej chyba dyskutowanym jest wpływ, jaki może mieć promieniowanie telefonu na powstawanie chorób nowotworowych, w tym na raka mózgu. Zagadnienie to już od kilkunastu lat jest przedmiotem badań naukowych, w tym m.in. badania Interphone i Million Women Study. Ich rezultaty powinny ucieszyć wszystkich miłośników telefonii komórkowej: obecnie nie ma żadnych niezbitych dowodów na to, że korzystanie ze smartfonów może spowodować zachorowanie na raka.

Na huraoptymizm jest jednak za wcześnie. Ciągle trwają bowiem liczne projekty badawcze, które być może dowiodą czegoś zupełnie innego.

Bezpłodność


Promieniowanie telefonu, chociaż nie wywołuje choroby nowotworowej, wpływa negatywnie na płodność. Szczególnie zagrożeni są mężczyźni. Według badań zespołu kierowanego przez dr Fionę Mathews z University of Exeter, fale elektromagnetyczne zmniejszają ruchliwość i żywotność plemników nawet o 8%.

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste: wystarczy przenieść telefon z kieszeni do torby bądź plecaka.

Przebodźcowanie


Nasz mózg jest bombardowany ze wszystkich stron niezliczoną ilością informacji. Według naukowców z University of California w San Diego, dziennie przetwarzamy równowartość kilkudziesięciu gigabajtów danych. Taki napływ informacji powoduje, że nasz układ nerwowy, ewolucyjnie nieprzygotowany do przetwarzania tak dużej ilości bodźców, nie wytrzymuje.

Długotrwałe przebodźcowanie powoduje problemy z nawiązywaniem relacji i okazywaniem uczuć. Często tym objawom towarzyszą zaburzenia koncentracji i trudności z analizowaniem danych. Psychologowie alarmują, że przebodźcowanie coraz częściej dotyczy również dzieci.
Podstawowym działaniem w walce z przebodźcowaniem jest ograniczenie bodźców. Należy zredukować ilość czasu spędzonego przed smartfonem, telewizorem i komputerem. Zalecane są również wyciszające ćwiczenia medytacyjne.

Bezsenność


Ekrany smartfonów emitują niebieskie światło, które redukuje ilość produkowanej melatoniny - hormonu odpowiedzialnego w naszym organizmie za senność. Zbyt mała ilość tego hormonu powoduje, że zegar biologiczny ulega znacznemu rozregulowaniu – wieczorem zamiast włączać tryb powolnego wyciszania organizmu, utrzymuje aktywność na poziomie potrzebnym do funkcjonowania w trakcie dnia. Powoduje to problemy z zasypianiem, które mogą trwać miesiącami, a nawet latami.

fot. mat. prasowe

Czy smartfony są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Nie istnieją niezbite dowody na to, że użytkowanie telefonu może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór.


O skali tego problemu świadczy fakt, że niektórzy producenci laptopów i monitorów wprowadzili technologię redukującą emisję niebieskiego światła. Dostępne do kupienia są już nawet specjalne filtry do smartfonów, wykorzystujące tę technologię.
„Technologia Ani-Blue Light skutecznie redukuje emisję niebieskiego światła nawet o 90 %” – powiedział Piotr Pachota z serwisu GoRepair.pl. „Dzięki niej korzystanie z urządzeń jest bezpieczniejsze dla naszych oczu i zdrowia” – dodaje.

Podstawowym krokiem w walce o lepszy sen powinno być jednak zredukowanie do minimum kontaktu z telefonem i innymi urządzeniami przynajmniej trzy godziny przed snem. Rozregulowany zegar biologiczny będzie mógł wtedy wrócić do normalnej pracy.

Wystarczy rozsądek


Choć przytoczone przykłady nie napawają entuzjazmem – wszak z telefonami spędzimy praktycznie resztę swojego życia – należy pamiętać, że rozsądne korzystanie z tych urządzeń jest całkowicie bezpieczne.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: