eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Piractwo a zagrożenia internetowe

Piractwo a zagrożenia internetowe

2010-05-06 13:48

Przeczytaj także: Piractwo akceptowane przez 76 proc. internautów


Co konsumenci mogą zrobić, aby się zabezpieczyć?

Jak wynika z raportu, konsumenci kupujący oprogramowanie z wątpliwych źródeł w Internecie lub korzystający z serwisów WWW o niskiej wiarygodności, są poważnie narażeni na wiele negatywnych konsekwencji, w tym kradzież tożsamości lub wykorzystanie ich komputerów do przestępczości internetowej. Jednak, dzięki odpowiedniej wiedzy, mogą uniknąć internetowych oszustw związanych z piractwem komputerowym, chroniąc swój spokój i prywatność. Poniżej BSA przedstawia listę najważniejszych wskazówek dla konsumentów:

ZAUFAJ SWOJEJ INTUICJI. Kupując oprogramowanie od jego oryginalnych wydawców, w autoryzowanych sklepach lub w serwisach internetowych stosujących mechanizmy zabezpieczające, zwiększasz prawdopodobieństwo, że otrzymasz bezpieczny, legalny produkt niż nabywając go z anonimowych, nieprofesjonalnych źródeł. Porównaj cenę sprzedaży oferowaną w Internecie z szacunkową wartością detaliczną oprogramowania. Uważaj na kompilacje komercyjnego oprogramowania różnych producentów umieszczone na jednym dysku lub dysku CD. Jest to pewny znak, że oprogramowanie jest nielegalne, a być może również zmodyfikowane. Pamiętaj, że niezależnie od tego czy produkt jest sprzedawany jako nowy czy używany, jeśli cena oprogramowania wygląda na „zbyt dobrą, żeby była prawdziwa”, to prawdopodobnie tak jest.

KORZYSTAJ Z AKTUALIZACJI ZABEZPIECZEŃ OPROGRAMOWANIA. Korzystaj z bezpłatnych aktualizacji oprogramowania dostarczanych przez jego producentów, które często zawierają tzw. łaty (ang. patches) usuwające luki w zabezpieczeniach wykryte przez samych producentów. Pamiętaj również o instalacji i włączeniu oprogramowania antywirusowego.

SZUKAJ „CERTYFIKATU WIARYGODNOŚCI (ang. trust mark)”. Szukaj „certyfikatu wiarygodności” przyznanego przez znaną organizację, aby uzyskać potwierdzenie, że internetowy sprzedawca jest wiarygodny i posiada zweryfikowaną historię dobrej obsługi klientów. W razie wątpliwości użyj wyszukiwarki internetowej do uzyskania informacji o danym serwisie internetowym i sprawdzenia jego legalności.

BĄDŹ PRZEZORNY. Większość legalnych sklepów internetowych udostępnia miejsce na komentarze użytkowników, należy więc sprawdzić ocenę sprzedającego i opublikowane opinie. W przypadku większości legalnych sprzedawców, którzy mają dobrą reputację i są solidni, niemal wszystkie komentarze użytkowników powinny być pozytywne.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE OFEROWANE PRODUKTY SĄ AUTENTYCZNE. Uważaj na produkty, które nie zawierają dowodu autentyczności oprogramowania, takiego jak oryginalne płyty CD, instrukcje, licencje, zasady wsparcia technicznego i gwarancje. Strzeż się produktów, które nie wyglądają na autentyczne, np. w wyniku zastosowania wypisanych ręcznie etykiet.

UWAŻAJ NA KOPIE ZAPASOWE. Unikaj sprzedawców oferujących kopie zapasowe (rezerwowe). Jest to wyraźny znak nielegalności oprogramowania. Pamiętaj też o sprawdzeniu wersji oprogramowania. Wiele osób otrzymuje edukacyjne lub promocyjne wersje oprogramowania mimo zapewnienia, że kupują pełną lub standardową wersję.

JEŚLI TO MOŻLIWE, UZYSKAJ ADRES SPRZEDAJĄCEGO. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz mógł skontaktować się ze sprzedającym po dokonaniu zakupu, nie będzie możliwe podjęcie działań, gdy okaże się, że nabyłeś pirackie oprogramowanie. BSA otrzymuje liczne doniesienia o sprzedających, z którymi nie można było się skontaktować, gdy tylko otrzymali zapłatę. Jeśli nie znasz sprzedawcy, uzyskaj informacje o osobie odpowiedzialnej za kontakty z klientem przez Internet i bezpośrednio. Legalną transakcję powinna cechować ciągła otwartość i komunikacja pomiędzy nabywcą i sprzedawcą.

POZNAJ WARUNKI TRANSAKCJI. Przed dokonaniem transakcji uzyskaj dokładne informacje o warunkach sprzedaży, w tym o zasadach zwrotu towaru i pieniędzy, kosztów wysyłki oraz ochrony bezpieczeństwa i prywatności. Sprawdź politykę prywatności serwisu internetowego, aby dowiedzieć się, jakie dane osobowe mogą być wymagane oraz w jaki sposób przekazane przez Ciebie informacje będą używane i chronione.

SKORZYSTAJ Z BEZPIECZNEJ PŁATNOŚCI. Przed podaniem informacji potrzebnych do dokonania zapłaty sprawdź czy używane połączenia internetowe są bezpieczne. Większość przeglądarek Internetu wyświetla ikonę kłódki podczas korzystania z bezpiecznego serwisu. Można również sprawdzić adres serwisu na pasku adresu. Jeśli połączenie jest bezpieczne, adres serwisu powinien być poprzedzony https://, a nie http://. Zwracaj uwagę na wszystkie komunikaty ostrzegające o nieważnym „certyfikacie bezpieczeństwa”.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: