eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 29/2005 (18-24.07.2005)

Tydzień 29/2005 (18-24.07.2005)

2005-07-27 00:02

Przeczytaj także: Tydzień 27/2005 (04.07-10.07.2005)

  • Według Eurostat w czerwcu produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 0,3%m/m (w kwietniu wzrosła o 0,7% m/m).
  • W II kwartale gospodarka brytyjska rozwijała się w tempie najniższym od 12 lat. Jej wzrost wyniósł 0,4%. Mimo to jest on wyższy niż wzrost gospodarczy czołowych krajów unijnych na kontynencie.
  • Francuski deficyt na rachunku obrotów bieżących w maju wyniósl 2,87 mld euro (w kwietniu był na poziomie 3,48 mld euro).
  • Po 5 miesiącach 2005 roku w bilansie handlowym Rosji osiągnięto nadwyżkę 48,2 mld USD (wzrost o 55%). Eksport wzrósł o 40,6%. do 92,2 mld USD, a import zwiększył się o 27,4% do 44 mld. USD
  • Liczba bankructw firm we Francji wzrosła w pierwszym półroczu o 3,5% do 26 146. To najwyższy poziom od 1999 roku.
  • Prognoza dla niemieckiego przemysłu elektronicznego przewiduje wzrost obrotów w tym roku o 1%, do niespełna 165 mld euro. Przyczyny tak niskiego wzrostu upatrywać należy w zastoju na rynku wewnętrznym, w malejących cenach i spadającym eksporcie.
  • Według Eurostatu inflacja w strefie euro wyniosła w czerwcu 2,1% (w maju 2%). W całej Unii wzrost cen wyniósł 2% (tak jak w maju).
  • Tegoroczna inflacja w Rosji jest szacowana na 10-11%. Gospodarka rosyjska będzie w tym roku rozwijała się w tempie 5,9%, a w roku 2006 w tempie 5,8%.
  • Rosja od kilku już lat tworzy fundusz stabilizacyjny dotowany częścią wpływów ze sprzedaży surowców energetycznych. Teraz ogłosiła, że zaamierza zainwestować 21,6 mld USD z tego funduszu w najbogatsze gospodarki świata.
  • Nadwyżka w handlu w strefie euro wyniosła 2,2 mld euro (wobec 2 mld euro w kwietniu). W całej Unii deficyt handlowy wyniósł 7,3 mld euro (w kwietniu 8,9 mld euro). Po 5 miesiącach nadwyżka ta zmalała do 10,2 mld (z 33 mld.euro w kwietniu).
  • Węgierski bank centralny obniżył stopy procentowe o 25pb do poziomu 6,75%. Oznacza to, że w tym roku obniżki stóp wyniosły już 275pb.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Jak wiadomo w marcu Komisja Europejska poddała gruntownej (a przy tym krytycznej) ocenie tzw. Strategię Lizbońską i przedstawiła jej nową wersję. Przyznano, że po prawie pięciu latach nie osiągnięto zakładanych wskaźników mających decydujący wpływ na przyszłość Starego Kontynentu, czyli dotyczących edukacji, innowacji czy wzrostu gospodarczego. Od marca obowiązuje znacznie skromniejszy plan. W nim pozostał jako jeden z podstawowych poprzednio wskaźników, poziom wydatków na badania, rozwój i nowe technologie. Komisja Europejska uznała, że 3%PKB musi przeznaczyć na ten cel, by Europa nie została zdystansowana nie tylko przez gospodarki Chin, Indii, ale i przez kraje Ameryki Południowej.

Ostatnio Komisja Europejska poinformowała, że rezygnuje z pisania nowych regulacji dla państw członkowskich, jeśli nie ma dowodu na to, że prowadzą one do tworzenia nowych miejsc pracy. Zamierza też wycofać się z szeregu już zaproponowanych przepisów, Poinformowała, że będzie dokładniej analizowala nowe regulacje, które obecnie będą również oceniane przez instytucje zewnętrzne.

Komisja Europejska zdecydowała też, że podstawą unijnej strategii będzie wolny rynek, a nie jak dotąd protekcjonizm. Unia musi umieć skutecznie konkurować z resztą świata poprzez innowacyjną i wyższą jakościowo produkcję. W tej nowej deklaracji widać też chęć wniesienia pozytywnego wkładu w ostatni etap negocjacji o liberalizacji światowego handlu w ramach katarskiej rundy Światowej Organizacji Handlu. Deklaruje też dokończenie budowy wspólnego rynku poprzez wprowadzenie swobody świadczenia usług we wszystkich unijnych krajach. Kluczem do dalszego rozwoju unijnego rynku jest zdaniem KE uwolnienie konkurencji, bo ona "doskonale dyscyplinuje rynek i przyczynia się do wzrostu gospodarczego". Zobaczymy jak te hasła przełożą sie na unijną praktykę...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: