eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport XI 2009

Przetargi - raport XI 2009

2009-12-12 00:51

Przeczytaj także: Przetargi - raport X 2009


Preferowany przetarg nieograniczony. Jak zwykle.

Spośród wszystkich opublikowanych w listopadzie 2009 roku w serwisie przetargi.eGospodarka.pl 12 tys. 611 przetargów, najczęściej przez zgłaszających był wybierany tryb przetargu nieograniczonego. Na tę formę obsługi zamówienia publicznego zdecydowano się aż w 98,91 procentach ogłoszeń o zamówieniu publicznym (12 tys. 474 zamówień). Pozostałe formy - przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę oraz licytacja elektroniczna - zostały tradycyjnie już zastosowane w nieistotnie małej liczbie przypadków. Na przetarg ograniczony zamawiający zdecydowali się zaledwie w 0,56 proc. przypadków (71 ogłoszeń o zamówieniu publicznym).
Urzędnicy odpowiedzialni za zamówienia wybierają na ogół standardowy, najbardziej „bezpieczny” tryb postępowania jakim jest właśnie przetarg nieograniczony. Taka forma jest rzadko podważana przez instytucje nadzorujące czy założycielskie. To tryb wygodny zarówno dla zamawiających jak i większości dostawców.

Warszawa a potem długo nic

W stolicy ma swoje siedziby najwięcej instytucji publicznych, dlatego nie powinno budzić zdziwienia, że to właśnie Warszawa pojawią się najczęściej jako miejsce wykonywania prac, dostawy towarów czy usług. W listopadzie instytucje zlokalizowane w stolicy, ogłosiły 1.501 przetargów. Kolejny w zestawieniu ośrodek miejski - Kraków - mógł się wykazać liczbą ogłoszonych przetargów prawie trzykrotnie mniejszą niż Warszawa. Z grody Kraka w listopadzie pochodziło bowiem 506 ogłoszeń o ZP. Z Wrocławia, zajmującego trzecią pozycję w rankingu, pochodziły 362 ogłoszenia. Na kolejnych lokatach uplasowały się Poznań (349 ogłoszonych postępowań o ZP), Łódź (304 ogłoszenia), Katowice (295 ogłoszenia, Gdańsk (200), Rzeszów (189), Szczecin (188), Olsztyn (182 ogłoszeń o ZP).

Powyżej setki ogłoszeń o ZP pochodziło w listopadzie jeszcze z Lublina, Białegostoku, Bydgoszczy, Kielc, Opola. Na granicy znalazł się Toruń, z którego pochodziło dokładnie sto ogłoszeń o ZP publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Pozytywnym rekordzistą we względnej zmianie liczby ogłoszeń został w listopadzie Mielec, w którym ogłoszono w przedostatnim miesiącu tego roku o 133 procent więcej ZP niż miesiąc wcześniej. Jednak w liczbach bezwzględnych trudno to uznać sukces - zmiana z 15 na 35 ogłoszeń nie jest imponująca.

Z dużych miast największy miesięczny przyrost ogłoszeń o ZP zanotowała Warszawa, w której w listopadzie pojawiło się o niemal 20 procent więcej komunikatów o postępowaniach o zamówieniach niż miesiąc wcześniej.
Rozmieszczenie geograficzne ogłoszeń przetargowych w skali makro jest prostą pochodną rozmieszczenia dużych ośrodków miejskich. Prym wiedzie oczywiście woj. mazowieckie, w skład którego wchodzi Warszawa - w listopadzie pochodziło stamtąd aż 2 tys. 401 ogłoszeń o zamówieniach publicznych, co przekłada się na 19 procent ogólnej liczby ogłoszeń o przetargach w całym kraju, z kolejnego w zestawieniu województwa śląskiego pochodzi już tylko 1 tys. 326 ogłoszeń (10,5 procent ogólnego woluminu), z woj. małopolskiego - 1 tys. 102 (8,7 proc.), wielkopolskiego - 981 ogłoszeń (7,8 procent), dolnośląskiego - 931 ogłoszonych zamówień publicznych (7 procent ogólnej liczby ogłoszonych w kraju w listopadzie zamówień).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: