eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013

Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013

2013-05-31 08:20

Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013

Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013 © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W sytuacji obserwowanej dalszej dekoniunktury gospodarczej w Europie i Stanach Zjednoczonych, kontynuacji polityki łagodzenia ilościowego przez banki centralne na świecie, analiza wpływu otoczenia zewnętrznego na gospodarkę polską staje się szczególnie istotna. Służyć ma jej publikacja Prognozy Gospodarki Polskiej - projekt naukowo-badawczy, którego celem jest przewidywanie ścieżki zmian najważniejszych wskaźników makroekonomicznych w kolejnych kwartałach, który działa w ramach Studenckiego Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Przeczytaj także: Prognozy dla polskiej gospodarki XI 2013

PKB

W czwartym kwartale 2012 r. dynamika wzrostu PKB w Polsce wyniosła, zgodnie ze zaktualizowanymi na kwiecień 2013 r. danymi GUS, zaledwie 0,7% w ujęciu rocznym. Gdyby nie uwzględnić polepszającej się sytuacji w handlu zagranicznym (mocno rosnący eksport, mocno spadający import), a zarazem jego zwiększonego wkładu do PKB, w Polsce miałby miejsce ujemny wzrost PKB w ujęciu rocznym. Dlatego prognozujemy, ze ostateczne dno wyniosło wg naszych szacunków 0,6%. Wstępny odczyt PKB za I kw. br. wyniósł 0,4%, jednak nie rewidujemy naszej prognozy, ponieważ szacunek GUS ma charakter ”eksperymentalny” i prawdopodobieństwo rewizji jest wysokie.

fot. mat. prasowe

Produkt Krajowy Brutto

W czwartym kwartale 2012 r. dynamika wzrostu PKB w Polsce wyniosła, zgodnie ze zaktualizowanymi na kwiecień 2013 r. danymi GUS, zaledwie 0,7% w ujęciu rocznym .


W dalszym okresie przewidujemy stopniowe odbicie i osiągnięcie w II kwartale 2014 r. stopy wzrostu w wysokości 2,6%. Duże znaczenie będzie tu także miała niska baza wzrostu za III i IV kwartał 2012. Według najnowszych danych Eurostatu i Komisji Europejskiej, PKB całej Unii Europejskiej spadł w IV kwartale 2012 r. o 0,3%, natomiast strefy euro o 0,6%.

Powyższe dane świadczą o utrzymującej się recesji w krajach Unii Europejskiej, związanej miedzy innymi z problemami fiskalnymi krajów południowoeuropejskich, ich wciąż napięta sytuacja budżetowa i problemami z obsługa długu publicznego przy zaburzeniach na rynkach finansowych (Hiszpania, Włochy, Grecja, Portugalia, Cypr).Wedle prognoz Eurostatu i MFW, powyższe trendy będą kontynuowane, duża cześć gospodarek krajów Unii Europejskiej będzie borykała się z problemem recesji w 2013 r., aczkolwiek w II połowie 2013 r. będzie możliwe zaobserwowanie pierwszych symptomów ożywienia gospodarczego, co w rezultacie doprowadzi do prognozowanego wzrostu dynamiki PKB w krajach Unii Europejskiej w 2014 r.

W kontekście sytuacji krajowej, następujące czynniki będą wpływać na niską dynamikę wzrostu PKB w I połowie 2013 r.: restrykcyjna polityka fiskalna związana m.in. z balansowaniem na skraju progu ostrożnościowego relacji długu publicznego do PKB, wynoszącego 55%, wysoka stopa bezrobocia (malejące dochody realne, a zatem ograniczenie wydatków konsumpcyjnych ogółu ludności), a także dalszy, znaczący spadek inwestycji. Z drugiej strony czynnikami służącymi zwiększeniu dynamiki wzrostu PKB od II półrocza 2013 r. będą: niska inflacja, kształtująca się poniżej celu inflacyjnego, korzystnie niskie stopy procentowe (tani dostęp do kredytów), ustabilizowanie się sytuacji na rynku pracy, zauważalna poprawa sytuacji w globalnej gospodarce, a także wzrost dynamiki inwestycji.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013

W sytuacji obserwowanej dalszej dekoniunktury gospodarczej w Europie i Stanach Zjednoczonych, kontynuacji polityki łagodzenia ilościowego przez banki centralne na świecie, analiza wpływu otoczenia zewnętrznego na gospodarkę polską staje się szczególnie istotna.


POPYT KRAJOWY
Spożycie ogółem

Na niskie dynamiki wzrostu spożycia w I i II kwartale 2013 r. wpływać będzie przede wszystkim zła sytuacja na rynku pracy, połączona z dość niskim wzrostem realnych wynagrodzeń. Także obecna sytuacja gospodarcza będzie miała wpływ na zachowania konsumentów: spowoduje ona spadek nastrojów, a w konsekwencji spadku skłonności do konsumpcji. Prognozujemy, iż tempo wzrostu spożycia w I i II kwartale 2013 r. ukształtuje się odpowiednio na poziomie 0,0% i 1,2%. Następnie, wraz z powoli polepszającą się sytuacją gospodarczą, przewidujemy, że całkowite spożycie będzie stopniowo nieznacznie rosnąć, osiągając w IV kwartale 2014 r. tempo wzrostu równe 2,4%.

fot. mat. prasowe

Rachunki narodowe

Prognozy zakładają wzrost spożycia ogółem.


 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: