eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża transportowa a zatory płatnicze

Branża transportowa a zatory płatnicze

2014-03-21 00:26

Przeczytaj także: Branża transportowa w Polsce - największe wyzwania 2024 roku


Sprzedać czy zlecić odzyskanie długów?

Dla wielu przedsiębiorców współpraca z firmą windykacyjną jest nie tylko lepszym, ale przede wszystkim tańszym rozwiązaniem. Zamiast angażować się w długi i żmudny proces odzyskiwania należności, mogą oni poświęcić czas i energię na rozwijanie własnego biznesu. Takie firmy mają zasoby, system oraz sprawdzone rozwiązania, a przez to są skuteczniejsze.

Mówiąc o procesie windykacyjnym, trzeba jednak rozróżnić dwie kwestie. Czym innym jest kupowanie pakietów wierzytelności, a czym innym – praca na rachunek klienta, a więc windykacja na zlecenie. To dwa odrębne zagadnienia i w zależności od tego, czy przedsiębiorca liczy na szybkie odzyskanie choć niewielkiej części należności, czy bardziej interesuje go większa skuteczność i większy zysk, ale rozłożony w czasie – może wybrać jeden z tych dwóch modeli windykacyjnych.

Zlecenie windykacji wyspecjalizowanej firmie okazuje się często najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców zmagających się z opóźnieniami w płatnościach ze strony innych firm. Po pierwsze, dlatego, że sprzedaż takich długów jest mało opłacalna, a wpływy z takich pakietów są dużo niższe niż w przypadku długów konsumenckich. Po drugie, firma windykacyjna, która wynagradzana jest za sukces, zapewnia klientom najwyższą ściągalność. Korzystając z jej usług – przedsiębiorcy minimalizują koszty obsługi zobowiązań i jednocześnie odzyskują należności.

Wybierając firmę windykacyjną, warto więc wcześniej zorientować się, czy jej kluczową działalnością jest właśnie windykacja na zlecenie. Skupując pakiety wierzytelności za kilka, kilkanaście procent wartości nominalnej, firmy windykacyjne stają się właścicielami długów i w pierwszej kolejności, aby osiągnąć zysk, próbują odzyskać właśnie te należności. W odróżnieniu od nich, podstawową działalnością firm windykujących na zlecenie jest praca na rachunek klienta. To zmusza je do ciągłego myślenia o tym, co zrobić, aby osiągnąć większą skuteczność. Powodzenie rynkowe takich firm jest bowiem ściśle powiązane z tym, ile pieniędzy odzyskają one dla klientów.

Jak wybrać firmę windykacyjną?

Zakres oferowanych usług przez firmy windykacyjne jest też różny w zależności od rynku, na którym działa dana firma i grupy docelowej, do której kieruje swoją ofertę. Inaczej bowiem odzyskuje się należności konsumenckie, masowe, inaczej długi z sektora B2B, a jeszcze inaczej wierzytelności zagraniczne. W każdym z tych obszarów profesjonalna firma z założenia powinna poradzić sobie lepiej niż wewnętrzny dział windykacji w przedsiębiorstwie.

Decydując się na outsourcing dochodzenia roszczeń finansowych, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej ofertę, ale również na to, jak długo firma windykacyjna funkcjonuje na rynku oraz jaki jest poziom jej skuteczności. Ważne jest też to, czy wybrana firma świadczy usługi zarówno windykacyjne, jak i prewencyjne oraz monitoring należności. W ramach działań windykacyjnych firma wykorzystuje wszystkie niezbędne narzędzia skłaniające dłużnika do zapłaty. W ramach monitoringu należności firma powinna zapewnić stały nadzór nad płatnościami faktur wystawionych przez klientów. W ramach prewencji – dobrze, jeśli jest w stanie zapewnić klientowi np. ocenę wiarygodności partnera biznesowego albo zaoferować narzędzia mobilizujące do spłaty zobowiązań, takie jak chociażby pieczęć prewencyjną, którą mogą oni wykorzystać na fakturach przesyłanych do kontrahentów.

Dodatkową, cenną usługą prewencyjną jest wywiad gospodarczy. To rozbudowany proces obejmujący między innymi: gromadzenie informacji, ich analizę pod kątem przydatności i wiarygodności oraz formułowanie wniosków dla klienta. Usługi detektywistyczne przydają się w momencie, kiedy trzeba sprawdzić oznaki zagrożenia dla funkcjonowania zdolności płatniczych oraz wiarygodności kontrahenta.

Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Radosław Koński, kierownik Departamentu Windykacji w firmie Kaczmarski Inkasso

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: