eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości VI 2011

Wtórny rynek nieruchomości VI 2011

2011-07-12 11:23

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości V 2011


We Wrocławiu nadal najłatwiej jest kupić mieszkanie za 6 do 7 tysięcy za metr, ale jest on o 6 punktów procentowych mniejszy niż miesiąc temu. W Poznaniu przybyło natomiast ofert za 4 do 5 tys. za metr.

fot. mat. prasowe

Struktura cenowa podaży w VI 2011

Struktura cenowa podaży w VI 2011


Warte odnotowania są również zmiany, które nastąpiły w Olsztynie, gdzie z 33 do 13 punktów procentowych zmniejszyła się liczba mieszkań za 5 do 6 tysięcy.

fot. mat. prasowe

Struktura cenowa podaży w VI 2011

Struktura cenowa podaży w VI 2011


Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych

W trzech na siedem miast, w porównaniu do poprzedniego analizowanego okresu, wzrosły średnie ceny transakcyjne. W Krakowie wzrost ten wyniósł 2,3 proc. i był najwyższy spośród wszystkich lokalizacji. Natomiast w Warszawie i Poznaniu podwyżki osiągnęły poziom odpowiednio 0,7 proc. i 0,5 proc. W kolejnych czterech miastach wystąpiły spadki. We Wrocławiu i Gdańsku odnotowaliśmy korektę sięgającą 1 proc. W dalszym ciągu trwa obniżka cen w Łodzi. Za m kw. sprzedawanego mieszkania sprzedający otrzymywali średnio 3848 zł, czyli 2,1 proc. mniej niż w transakcjach z poprzednio analizowanego okresu. Jednak największe zmiany cen transakcyjnych są tym razem domeną Gdyni. Po kosmetycznym wzroście odnotowanym w czerwcowym raporcie (0,5 proc.) ostatnie transakcje znacząco wpłynęły na średnią cenę sprzedawanego m kw., która spadła aż o 5,5 proc. do poziomu 5295 zł za m kw. Jest to najniższa wartość dla Gdyni odnotowana w naszych tegorocznych opracowaniach.

fot. mat. prasowe

Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych

Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych


Znaczne obniżenie średniej ceny m kw. sprzedawanego mieszkania w Gdyni przy utrzymaniu cen ofertowych na podobnym poziomie przyczyniło się do powiększenia i tak już sporej różnicy pomiędzy oczekiwaniami sprzedających a możliwymi do osiągnięcia cenami. Obecnie różnica ta wynosi 14,7 proc. i jest najwyższa spośród analizowanych miast. Ceny transakcyjne najbardziej zbliżone do ofertowych widoczne są w Poznaniu i Gdańsku – odpowiednio 3,3 i 3,1 proc. różnicy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: